Rumunský Black Friday je neopakovateľná príležitosť

Black Friday je považovaný za najväčší sviatok v e-commerce, ktorým štartujú vianočné výpredaje. Hoci tržby slovenských a českých e-shopov počas Black Friday v posledných rokoch stále rastú, v Európe sú aj zaujímavejšie trhy, ktoré nie sú tak saturované a vykazujú väčší nárast v online predajoch. Ak zvažujete expanziu e-shopu do zahraničia, pozrite sa na rumunský trh, ktorý je pre e-commerce biznis veľmi zaujímavý.

Koncept Black Friday priniesla na rumunský trh spoločnosť eMAG v roku 2011. eMAG, ktorá túto nákupnú udalosť roka využila ako prvá, zaznamenala počas jediného víkendu tržby 8 miliónov Eur. Táto prevratná biznis udalosť aktivovala rumunských spotrebiteľov a odštartovala dynamický rast online nakupovania v krajine. Rast dôvery k online nakupovaniu, väčšia dostupnosť internetu a rozvoj logistických a doručovateľských sietí naznačuje, že potenciál tohto trhu ešte nie je ani zďaleka tak saturovaný ako slovenský, alebo český trh.

 

Prečo Rumunsko?

Rumunský trh s viac ako 19 miliónmi obyvateľov a s 5000 aktívnymi e-shopmi zažíva podobný boom, aký sme na európskych trhoch zažívali pred rokmi. Nízka saturácia trhu a relatívne malý počet e-shopov na tak veľký počet obyvateľov je príležitosťou, ktorú sa snažia využiť mnohé e-commerce biznisy z celej Európy. Dnes v Rumunsku nakupuje v e-shopoch len pätina obyvateľov. Súčasná situácia, ktorá praje rozvoju online nakupovaniu pravdepodobne zrýchli aj rozvoj rumunského trhu. V roku 2020 sa odhaduje nárast ročného obratu e-commerce biznisu na 2,355 miliárd Eur. Predpokladaný medziročný nárast o 12,8% naznačuje, že potenciál trhu je stále nevyužitý. Najväčší potenciál na rozvoj majú kategórie produktov:

  • Móda
  • Produkty pre deti
  • Chovateľské potreby
  • Knihy, hudba a film

 

Blac Friday ako príležitosť pre expanziu

Rýchlejšie zmeny spotrebiteľského správania a zmeny na trhu v súvislosti s pandémiou sú dobrou príležitosťou pre expanziu na rumunský trh. Ak sa rozhliadate po novom trhu, nepremeškajte najväčší obchodný sviatok – Black Friday. 20. november, ktorým začínajú predvianočné výpredaje. Rumunský Black Friday je príležitosťou, ktorá sa neopakuje. Nepremeškajte ju, ešte stále máte čas na prípravu vášho e-shopu.

 

Swiss Point – spoľahlivý partner pre váš biznis

Pri expanzii na zahraničný trh potrebujete spoľahlivého biznis partnera, ktorý dokáže zabezpečiť kompletné služby fulfillmentu a zaručiť konkurencieschopné ceny. Swiss Point vďaka zmluvným spoluprácam s doručovateľmi vo všetkých krajinách Európy dokáže šetriť vaše náklady na doručenie zásielok a zabezpečiť celý proces objednávok vrátane reklamácií a vratiek.

Ak zvažujete vstup na rumunský trh, napíšte nám. Spoločne nájdeme optimálne riešenie pre váš e-shop